EN TR
Stüdyo

Ergün Mimarlık; Dr. Ender Ergün ve Y. Mimar Cavit Ergün tarafından 1995 yılında, İstanbul’da kurulan mimarlık ve tasarım stüdyosudur.  2007 yılında Y. Mimar Eser Ergün’ün ortak olarak katılımıyla kolektif bir üretim modeli benimseyen ekip, mimarlık ve iç mimarlık alanlarında taze ve yeni fikirler üretmeyi amaçlar. Tasarladığı yapıların mekansal bütünlüğünü sağlamak amacıyla, 2012 yılından bu yana, Mimar Zeynep Yapar Ergün ve Mimar Esat Özkan’ın iç mimari bölümünü kurmasıyla, iç mimari projeler de üreterek,  mimari pratikleri iç mekan çözümleri ile bir araya getirir.
 
Kuruluşundan itibaren farklı ölçeklerde konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, sosyal ve kültürel tesisler gibi geniş bir yelpazede hizmet veren Ergün Mimarlık, üretmekte olduğu projeleri çevresel bağlamı ve kentsel bütünlüğü ile ele alan bir tasarım anlayışına sahiptir. Tasarım sürecinde yapıların uygulanabilirliğini öngörerek, gerçekçi ve akılcı yaklaşımlar tercih eder. Kullanıcı deneyimini mekansal tasarımın odak noktasında tutarak tasarladığı yapıların ve mekanların kullanıcıda heyecan ve ilgi uyandırdığı bir atmosfer kurgulamayı hedefler.
 
Üretim sürecinin gelişmesi için yarışma pratiğinin önemini yadsımayan ekip, katıldığı ulusal mimari proje yarışmalarında 5’i Birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller aldı. Ergün Mimarlık tarafından projelendirilen Mermerler Plaza, Nida Kule Göztepe, Nidapark Beşiktaş, Palladium Antakya, Pendik Cebeci Residences, 3s Firuze Konakları Satış Ofisi yapıları, European Property Awards, World Architecture Community Awards, Sign Of The City Ödülleri ve Arkitera Mimarlık Yıllığı Seçkileri gibi ulusal ve uluslararası bir çok platformda ödüller aldı.
 
Ergün Mimarlık, tüm üretim süreçlerini kendi bağlamı içerisinde ele alıp sorgulayarak, kent kültürüne katkıda bulunan, kullanıcı odaklı mekanlar ve yaşam çevreleri tasarlar.
 

 

Ortaklar

DR. ENDER ERGÜN: 
 
1946 yılında Niğde’de doğdu. 1970 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Doktora çalışmalarını 1981 yılında Aachen RWTH’de tamamladı. 1971-1981 yılları arasında Düsseldorf’ta Almanya’nın önde gelen mimarlık bürolarında çalıştı. 1980-1985 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Yrd.Doç.Dr. olarak görev aldı. 1986-1995 yılları arasında PETA Mimarlık ofisinde ortaklık görevini devam ettirdi. 1995 yılında bu görevinden ayrılarak Cavit Ergün ile birlikte Ergün Mimarlık ofisini kurdu. Mimarlık pratiği süresince ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalarda 5’i Birincilik olmak üzere 15’in üzerinde çeşitli ödüller kazandı. Çalışmalarını Ergün Mimarlık bünyesinde devam ettirmektedir.
 
Y.MİMAR CAVİT ERGÜN:
 
1975 yılında Düsseldorf’ta doğdu. 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.  Ayrıca İTÜ MİAM’da, Müzik Teorisi ve Komposizyon üzerine ikinci yüksek lisansını tamamladı. Ergün Mimarlık kurucu ortaklarından Cavit Ergün’ün , mimarlık pratiği süresince ürettiği projeler ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Mimarlık  üzerine çalışmalarını Ergün Mimarlık bünyesinde devam ettirmekte bir yandan da müzik faaliyetlerine aktif olarak devam etmektedir.
 
Y.MİMAR ESER ERGÜN:
 
1983 yılında İstanbul’da doğdu. 2002 yılında Galatasaray Lisesi’nden, 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2007 yılında, ortak olarak  Ergün Mimarlık bünyesine katıldı. 2011-2015 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi mimari tasarım stüdyo derslerinde yürütücü olarak yer aldı. Mimarlık pratiği süresince ürettiği projeler ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Çalışmalarını Ergün Mimarlık bünyesinde devam ettirmektedir.
 
Y. MİMAR ESAT ÖZKAN:
 
1945 yılında Ankara’da doğdu. 1972 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1972-1975 yılları arasında Almanya'daki çalışma deneyiminden sonra  1975-1981 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversite’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. 1987 yılında kurduğu CEDAŞ Dek. İnş. A.Ş.  şirketinde ağırlıklı olarak iç mimari alanda projeler üretti ve uygulama süreçlerini yönetti. Ergün Mimarlık’ ta İç mimarlık pratiği süresince ürettiği projeler ulusal, uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde  Yarı zamanlı öğretim üyeliği görevini ve 2012 yılından itibaren Ergün Mimarlık bünyesinde Zeynep Ergün  ile birlikte kurmuş olduğu iç mimarlık bölümündeki mesleki çalışmalarını devam ettirmektedir.

MİMAR ZEYNEP YAPAR ERGÜN:
 
1984 yılında İstanbul’da doğdu. 2006 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi' nden mezun oldu. Yurtiçi-yurtdışında birçok farklı mimari ve iç mimarinin proje ve uygulama sürecinde yer aldı. Ergün Mimarlık’ ta İç mimarlık pratiği süresince ürettiği projeler ulusal, uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. 2012 yılından bu yana Ergün Mimarlık bünyesinde Esat Özkan ile birlikte kurmuş olduğu iç mimarlık bölümünde çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

Ekip
Ender Ergün
Ender Ergün
ENDER ERGÜN - DR. Y. MİMAR
Zeynep Ergün
Zeynep Ergün
ZEYNEP ERGÜN - MİMAR
Cavit Ergün
Cavit Ergün
CAVİT ERGÜN - Y. MİMAR
Eser Ergün
Eser Ergün
ESER ERGÜN - Y. MİMAR
Esat Özkan
Esat Özkan
ESAT ÖZKAN - Y. MİMAR
Burcu Durmaz
Burcu Durmaz
BURCU DURMAZ - MİMAR
Çiğdem Çakal
Çiğdem Çakal
ÇİĞDEM ÇAKAL - TEKNİKER
Gizem Arslaner
Gizem Arslaner
GİZEM ARSLANER - İÇ MİMAR
Elif Durmaz
Elif Durmaz
ELİF DURMAZ - MİMAR
Nesli Erten
Nesli Erten
NESLİ ERTEN - TASARİM
Zeynep Ekinci Akpamuk
Zeynep Ekinci Akpamuk
ZEYNEP EKİNCİ AKPAMUK - MİMAR