EN TR
Stüdyo

Ergün Mimarlık; 1995 yılında, İstanbul’da kurulan  bir tasarım stüdyosudur.  Kolektif bir üretim modeli benimseyen ekip, kentsel tasarım, mimarlık ve iç mimarlık alanlarında  yeni fikirler üretmeyi amaçlar.   
 
Kuruluşundan itibaren farklı ölçek ve işlevlerde 100’e yakın projesi hayata geçmiştir.  Üretmekte olduğu projeleri çevresel bağlamı ve kentsel bütünlüğü ile ele alan bir tasarım anlayışına sahiptir. Tasarım sürecinde yapıların uygulanabilirliğini öngörerek, akılcı yaklaşımları tercih eder. Kullanıcı deneyimini mekansal tasarımın odak noktasında tutar. Tasarladığı yapıların ve mekanların kullanıcıda heyecan ve ilgi uyandırdığı bir atmosfer kurgulamayı hedefler.
 
Üretim sürecinin gelişmesi için yarışma pratiğinin önemini yadsımayan ekip, katıldığı ulusal mimari proje yarışmalarında 5’i Birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller aldı. Ergün Mimarlık tarafından projelendirilen Mermerler Plaza, Nida Kule Göztepe, Nidapark Beşiktaş, Palladium Antakya, Pendik Cebeci Residences, 3s Firuze Konaklar  yapıları, European Property Awards, World Architecture Community Awards, Sign Of The City Ödülleri ve Arkitera Mimarlık Yıllığı Seçkileri gibi ulusal ve uluslararası bir çok platformda ödüller aldı.

Ergün Mimarlık, tüm üretim süreçlerini kendi bağlamı içerisinde ele alıp sorgulayarak, kent kültürüne katkıda bulunan, kullanıcı odaklı mekanlar ve yaşam çevreleri tasarlar.

 

Ortaklar

DR. ENDER ERGÜN: 

1946 yılında Niğde’de doğdu. 1970 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Doktora çalışmalarını 1981 yılında Aachen RWTH’de tamamladı. 1971-1981 yılları arasında Düsseldorf’ta Almanya’nın önde gelen mimarlık bürolarında çalıştı. 1980-1985 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Yrd.Doç.Dr. olarak görev aldı. 1986-1995 yılları arasında PETA Mimarlık ofisinde ortaklık görevini devam ettirdi. 1995 yılında bu görevinden ayrılarak Cavit Ergün ile birlikte Ergün Mimarlık ofisini kurdu. Mimarlık pratiği süresince ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalarda 5’i Birincilik olmak üzere 15’in üzerinde çeşitli ödüller kazandı. Ender Ergün halen fikir ve proje üretmeye ve tecrübelerini gelecek nesillere aktarmaya devam etmektedir.

 
Y.MİMAR CAVİT ERGÜN:
 
1975 yılında Düsseldorf’ta doğdu. 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.  Ayrıca İTÜ MİAM’da, Müzik Teorisi ve Komposizyon üzerine ikinci yüksek lisansını tamamladı. 1995’te Ender Ergün ile Ergün Mimarlık bürosunu kurdu ve ofisin temel yapısının oluşturulmasında etkin rol aldı. Cavit Ergün, mimarlık ve müzik alanındaki eş zamanlı çalışmalarına ve sanatın bu iki alanının karşılıklı etkileşimini  profesyonel deneyimine yansıtmaya devam etmektedir.

 
Y.MİMAR ESER ERGÜN:
 
1983 yılında İstanbul’da doğdu. 2002 yılında Galatasaray Lisesi’nden, 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sonrasında, ortak olarak  bünyesine katıldığı Ergün Mimarlık’ ta farklı ölçek ve işlevdeki birçok projenin yürütücülüğünü yaptı. Mimarlık pratiği süresince ürettiği projeler ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Ofis çalışmalarına parallel olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi’nde farklı dönemlerde mimari tasarım stüdyo derslerinde öğretim görevlisi olarak yer aldı. Aktif olarak, Ergün Mimarlık’ın yenilikçi, duyarlı ve çevreye değer katan projeler üretmeye  devam etmesi için ekibin ve ofisin yönetimindeki rolünü sürdürmektedir.

 
Y. MİMAR ESAT ÖZKAN:
 
1945 yılında Ankara’da doğdu. 1972 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1972-1975 yılları arasında Almanya'daki çalışma deneyiminden sonra 6 senelik bir dönem Yıldız Teknik Üniversite’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. 1987 yılında kurduğu CEDAŞ Dek. İnş. A.Ş.  şirketinde ağırlıklı olarak iç mimari alanda projeler üretti ve uygulama süreçlerini yönetti. Tasarım, malzeme ve detay konusunda çok geniş bir tecrübeye sahip olan Esat Özkan, tasarım ve uygulamanın arakesitinde proje yönetim konusunda önemli projelere imza attı.   2012 yılından itibaren Ergün Mimarlık bünyesinde Zeynep Ergün  ile birlikte kurmuş olduğu iç mimarlık bölümünde mesleki çalışmalarını devam ettirmektedir.


MİMAR ZEYNEP YAPAR ERGÜN:
 
1984 yılında İstanbul’da doğdu. 2006 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi' nden mezun oldu. Bünyesinde çalıştığı EAA, Çırakoğlu Mimarlık, Polimeks, Sia Moore gibi ofislerde yurtiçi-yurtdışında birçok farklı mimari ve iç mimarinin proje ve uygulama sürecinde yer aldı. 2012 yılında Ergün Mimarlık’a katıldı ve Esat Özkan ile birlikte iç Mimari departmanını kurdu. Ergün Mimarlık’ ta İç mimarlık pratiği süresince ürettiği projeler ulusal, uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Zeynep Ergün bir süredir,  nadir hastalığa sahip çocuklar için çalışmaktadır ve EDİÇO derneğinin kurucularındandır.  Dernek faaliyetleri ve mimarlık pratiğinin kesişiminde, erişilebilirlik ve herkes için tasarım konuları üzerine araştırmalarına ve farkındalık yaratma çalışmalarına devam etmektedir. 


Ekip
Ender Ergün
Ender Ergün
ENDER ERGÜN - DR. Y. MİMAR
Cavit Ergün
Cavit Ergün
CAVİT ERGÜN - Y. MİMAR
Eser Ergün
Eser Ergün
ESER ERGÜN - Y. MİMAR
Esat Özkan
Esat Özkan
ESAT ÖZKAN - Y. MİMAR
Zeynep Ergün
Zeynep Ergün
ZEYNEP ERGÜN - MİMAR
Burcu Durmaz
Burcu Durmaz
BURCU DURMAZ - MİMAR
Nesli Erten
Nesli Erten
NESLİ ERTEN - TASARIM
ALİ MERT GÜMÜŞ
ALİ MERT GÜMÜŞ
ALİ MERT GÜMÜŞ - MİMAR
BURAK EMRE YILMAZ
BURAK EMRE YILMAZ
BURAK EMRE YILMAZ - İÇ MİMAR
ASLIHAN ATAM
ASLIHAN ATAM
ASLIHAN ATAM - MİMAR
BAHAR ÇAPKIN
BAHAR ÇAPKIN
BAHAR ÇAPKIN - MİMAR
ALİ OSMAN  SAĞLAM
ALİ OSMAN  SAĞLAM
ALİ OSMAN SAĞLAM - MİMAR
ŞÜKRAN ÇİLOĞLU
ŞÜKRAN ÇİLOĞLU
ŞÜKRAN ÇİLOĞLU - İDARİ ASİSTAN
PERA
PERA
PERA - GETİRİCİ