EN TR
DEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜS
DEKA KAMPÜSİstanbul Esenyurt
DURUM İnşaat Aşamasında
TARİH 2023
İNŞAAT ALANI 25.000 m2
PROGRAM Yönetim ve Üretim Binası
YATIRIMCI Deka Elektronik
Tüm Projeler

Deka Kampüs, elektronik kart / modül tasarımı ve üretimi yapan Deka Elektronik’ in yeni yönetim ve üretim merkezi olarak faaliyete geçecektir. Proje  İstanbul,  Esenyurt ‘ta, lojistik ve sanayi yapılarının bir arada olduğu, aynı zamanda da konut bölgesinin çok uzağında kalmayan bir alanda inşa edilmektedir.  Yatırımcının, 25.000 mlik bir inşaat alanına sahip olacak yapı için tarif ettiği talepler arasında, prestij , sürdürülebilirlik, sosyalleşme imkanları ve fonksiyonların işleyişindeki kusursuzluk ön plana çıkmıştır.
Bu doğrultuda; üretim ve ofis alanlarının fonksiyonel ihtiyaçlarını en ideal şekilde karşılamak için, kat sayısının minimize edilmesi ve arsanın büyük bir çoğunluğuna yayılarak yapılaşma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Parselde, toprağa oturan bütüncül bir bahçe alanının kalmaması ile sonuçlanan bu durum, açık sosyalleşme alanlarının da ihtiyacın önemli bir parçası olduğu bir durumda,  zeminde parseli büyük ölçüde dolduran bir binanın nasıl kampüs şeklinde ele alınabileceğine dair bir tasarım meselesi haline gelmiştir. Deka Kampüs , kompakt bir binanın işlevsel organizasyonu ile bir kampüs içerisindeki sosyalizasyon unsurlarının bir araya getirilebilmesini hedefleyen bir üretim ve yönetim yapısıdır.
Yapının mimari ve peyzaj kurgusu, elektrik ve mekanik altyapısı, sürdürülebilir tasarım ilkeleri izlenerek oluşturuldu. Enerji verimliliğini önceleyen tasarımı, yeşil çatısı, malzeme ve bitki seçimleri, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, akustik gereksinimleri,  minimum su ve elektrik enerji sarfiyatına dair stratejileri hassasiyetle irdelenerek kurgulandı.     
V planlı yapının iki kolu, iki blok halinde, strüktürel, mimari ve işlevsel olarak birbirinden ayrıdır; ancak birbirini besler. Yol tarafındaki 2 katlı şeffaf blok, açık ofis ve yönetim alanlarını içerir. Güney tarafındaki kısmen tek katlı  blokta ise üretim ve sosyal alanlar bulunur. Üretim bloğunun çatısı, kampüsün bahçesidir. Ofis alanları, yemekhane, konferans salonu ile direkt olarak ilişkilidir. Üretim bloğunun merkezindeki avlu ile geniş ve derin binanın 1. Bodrum katına doğal hava ve ışık alınır. Ofis bloğu parselin girişinin kurgulandığı kuzey batısında, zeminden kopar, kolonlar üzerinde yükselir ve binanın yönetim giriş meydanını oluşturur. Bloktaki kısmi eğrisel form, buradaki giriş meydanını tariflerken, yönetim alanının kimliğini de sürekliliği bozmaksızın ayrıştırır. V formun kolları arasındaki zemin kotundaki meydan ise üretim alanının giriş meydanıdır.
2 ayrı blok şeklinde ele alınan binanın cephe kurgusu da bu ayrımı destekler. Ofis bloğunun kabuğu, cam, metal ve yarı geçirgen tekstil bazlı elemanlar ile kurgulanmışken, üretimin gerçekleştiği blok, güneşi, üretim için gerekli ısı derecesini  ve nem oranını  en ideal şekilde kontrol edebilmek için daha sınırlı pencere açıklıkları tercih edilmiştir. Bu bloğun cam olmayan dış yüzeyleri ise, firmanın kurumsal kimliğinin bir parçası  olan klinker tuğla ile kaplanmıştır.     
Binanın iç mekanlarında, üretim alanları ve açık ofis alanları, gelecekte gerçekleşecek olası dönüşümleri de öngörerek, esnek bir anlayışla tasarlanmış, tavan ve duvarlarda  taşıyıcı stüktürü brüt olarak görmek tercih edilmiştir. Yönetim girişi ve yönetim ofisleri bölümünde ise, tasarıma doğal taş ve ahşap gibi doğal malzemelerin dahil edilmesi ile prestij unsurlar da gözetilmiştir.  Deka Elektronik, teknoloji alanında faaliyet gösteren bir firmadır. İç mekanların zemin, duvar ve tavanlarda kullanılan formlarda, teknolojiyi yönlendiren bir kurumun   dinamizmini, dokularda ise kullandığı dijital altyapının izlerini algılamak mümkündür.   


Tüm Projeler
DEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜSDEKA KAMPÜS