EN TR
Yaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent Balıkesir
YAŞAMKENT BALIKESİRBalıkesir, Karesi
DURUM İnşaat aşamasında
TARİH 2021
İNŞAAT ALANI 43.000m2
PROGRAM Konut, Ticaret, Sosyal Tesisler
YATIRIMCI Kent Girişim
3D GÖRSELLEŞTİRME Artı Eksi Sıfır Mimarlık
Tüm Projeler


Şehre giriş aksında önemli bir konuma sahip proje, Balıkesir için simgesel değere sahip. Aynı zamanda şehirde alışılagelmiş apartman tipi konut yaşantısının dışına çıkacak konut projeleri için örnek oluşturmaktadır.
 
Proje, Paşaalanı bölgesindeki mevcut, ayrık nizam tek tip  yapılaşmaya alternatif oluşturabilecek bir mimari anlayış hedefler. Projede,  parselin çevresine yerleşen ve merkezinde geniş  bir avlu yaratan bir yapılaşma tercih edilir.
 
Avlu hem konutların ferah bir açıklığa yönelmesini sağlayacak hem  açık ve kapalı tüm sosyal aktivitelere ev sahipliği yapar.   Avlunun içerisinde  açık rekreasyon alanlarının yanı sıra, konut kullanıcılarının kullanabileceği bir kapalı lounge alanı, kapalı spor alanı, kapalı havuz, çocuk oyun alanı, cep sineması, eğlence alanları mevcut.  Otopark alanı da, avlunun bodrum kattaki bölümü sayesinde doğal hava ve doğal ışık alabilir.
 
Yapı,  yakın çevresinde tek bir yükseklikte oluşan konut dokusunun aksine farklı kotlarda  bloklardan oluşan bir mimariye sahip.  Bu, şehrin organik dokusuna bir gönderme.  Aynı zamanda açık teraslar oluşturmak için bir fırsat. Yapı genelinde güneş yönüne doğru oluşturulan teraslar, çeşitli  ortak ve özel bahçeler oluşturur.  Yapı kuzeyde yükselip güneyde alçalarak avluyu güneşe yönlendirir, kuzey rüzgarlarından korur.
 
Bina, güvenlik duvarlarına ihtiyaç duymaksızın kendi güvenli bahçesini, formu sayesinde oluşturur. Site erişimi tek bir noktadan sağlanır. Giriş noktasından avlu vasıtasıyla bloklara dağılmak mümkündür.     
 
Parselin iki uzun kenarı yoldan cephe alır. Dolayısıyla bu cephelerin   ticari değeri yüksek, zemin ve asma katlarında ticari üniteler mevcuttur. Ancak parsel çevresinde bu iki yolun birbirine bağlantısı yoktur. Hem konut kullanıcılarının hem de Paşaalanı genel konut kullanıcısının, parseldeki ticari ünitelere ulaşımını kolaylaştırmak için parselin doğusunda bir iç bağlantı yolu planlanmıştır.  Bu bağlantı yolundaki birimler de ticari olarak değerlendirilir.
 
Ayrıca Bandırma caddesi tarafında, köşelerde, binada zemin ve asma katta iki büyük geri çekilme yapılarak, köşelerde kamusal meydanlar ve bu meydanlara yönelmiş korunaklı açık yeme içme mekanları oluşturulur.  

Tüm Projeler
Yaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent BalıkesirYaşamkent Balıkesir